Podczas gdy jedni traktują samochód tylko jako narzędzie do przemieszczania się i przewożenia rzeczy, inni troszczą się o swoje auta, jak o siebie samych. Często są to osoby, które mają samochód swoich marzeń oraz miłośnicy konkretnej marki i modelu, nierzadko zrzeszeni w klubach samochodowych, którzy czyszczą swoje auta regularnie, a szczególnie przed zlotami i pokazami. Dzięki odpowiedniej dbałości i zabiegom pielęgnacyjnym nawet stare samochody utrzymane są w doskonałej kondycji.
Częstotliwość mycia samochodu i innych zabiegów pielęgnacyjnych uzależnia się zwykle od warunków, w jakich auta się używa i w jakich ono stacjonuje. Szczególną uwagę należy poświęcić autom, które nocują „pod chmurką” i są używane na co dzień w różnych warunkach. W ich przypadku wizyta na myjni może być konieczna nawet dwa razy w miesiącu, a woskowanie warto przeprowadzać co 2 – 3 miesiące.
Bogaty wybór samochodowych kosmetyków
Kosmetyki samochodowe to nie tylko szampony do mycia karoserii oraz choinki zapachowe do wnętrza. To również środki do czyszczenia i pielęgnacji szyb, lusterek, reflektorów, zderzaków i listew, felg i opon, tapicerki i kokpitu.
Szampony i żele do mycia karoserii
Są one jednymi z najlepiej znanych kosmetyków samochodowych. Ich zadaniem jest zmywanie pyłu, kurzu i błota. Często w ich składzie znajdują się substancje, które chronią lakier przed blaknięciem i nabłyszczają. Zależnie od zawartości, jedne tylko usuwają powierzchniowe zabrudzenia, a inne wygładzają rysy.
Środki do usuwania trudnych zabrudzeń
W sprzedaży dostępne są również środki usuwające trudne zabrudzenia z karoserii, z którymi myjnia, strumień wody, ani też szampon sobie nie poradzi. Są to przede wszystkim plamy z żywicy, smoły czy też po naklejkach. W sklepach znajdziemy tak zwane removery, czyli silniejsze detergenty, które między innymi rozpuszczą klej, smołę, żywicę, usuną ptasie odchody oraz zaschnięte na szybie i reflektorach owady. Po ich wykorzystaniu należy umyć samochód i nawoskować lakier.
Woski do lakieru
Dzięki specjalnym woskom do lakieru zabrudzenia nie zatrzymują się tak łatwo na karoserii. Ponadto łatwiej jest je też usunąć. Również krople deszczu szybciej spływają z lakieru i nie zostawiają na nim licznych nieestetycznych zacieków. Wosk możemy kupić w postaci pasty, płynu lub sprayu. Długotrwały efekt uzyskamy dzięki paście, natomiast płynu lub sprayu najlepiej jest używać profilaktycznie pomiędzy zabiegami pastą. Szczególnie polecane są środki zawierające wosk naturalny, które chronią i nabłyszczają lakier, a przy okazji ocieplają i pogłębiają jego kolor.
Nabłyszczacze i czernidła
Aby opony były czarne i wyglądały jak nowe, możemy kupić czernidło w postaci pasty, pianki, sprayu lub żelu. Są one odporne na działanie wody i mogą wytrzymać nawet do kilkunastu myć samochodu. Również na zderzaki i listwy, które są szczególnie narażone na uszkodzenia i blaknięcie, można zastosować czernidła, które nadadzą im ładny czarny kolor oraz połysk.
Preparaty do szyb, lusterek i reflektorów
Czyste i lśniące szyby, reflektory i lusterka to nie tylko kwestia estetyki. Tutaj liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jazdy. W sprzedaży znajdziemy kosmetyki samochodowe przeznaczone również do nich. Najczęściej są to spraye, pianki oraz płyny, które chronią przez osadzaniem się kurzu i pyłu, zamarzaniem oraz parowaniem. Szybko też wysychają, nie zostawiając zacieków.
Środki czystości do wnętrza samochodu
Ważnym elementem jest wnętrze samochodu, które również musi być czyste i zarazem przyjemne. Tutaj przydadzą się płyny, spraye oraz pasty, które czyszczą i nabłyszczają kokpit i chronią przed osadzaniem się na nim kurzu, a do tego pozostawiają miły zapach. Przydatne są również jednorazowe nawilżane ściereczki, którymi zmyjemy zarówno kurz, jak i odciski palców i tłuste plamy.
Do samochodów ze skórzana tapicerką potrzebować będziemy dodatkowych środków pielęgnacyjnych, które doczyszczą skórę i zapobiegną jej pękaniu i kruszeniu się.
Dodatkowe akcesoria
Jeśli w roli ścierek chcemy wykorzystać stare koszulki, musimy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została uszyta. Bawełna i flanela są bardzo dobre, gdyż nie strzępią się i doskonale nabłyszczają. Warto jednak wyposażyć się również w ręczniki i ściereczki z mikrofibry, gdyż szybko wchłaniają one wilgoć, gąbki, które nie porysują lakieru oraz specjalne rękawice do nabłyszczania karoserii.
Ilustracja: http://www.superkoszyk.pl/dom/srodki-do-samochodu-i-warsztatu.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz